BERNINA w świecie patchworku i quiltingu

 

BERNINA od zawsze wspiera Patchworkowców i Quiltersów na całym świecie. Specjalne edycje maszyn - Patchwork Edition i Quiilter Edition oraz patenty i rozwiązania takie jak BERNINA BSR - Laserowy system pikowania, to tylko niektóre przykłady pokazujące zaangażowanie BERNINA w świat patchworku. Profesjonalne maszyny do quiltingu longarm BERNINA Q20 i Q24 i ramy do pikowania to najbardziej zaawansowane urządzenia dedykowane osobom profesjonalnie zajmującym się patchworkiem. Profesjonalne hafciarki komputerowe BERNINA również w świecie patchworku są szeroko wykorzystywane.

 

 

BERNINA w świecie patchworku

 


 

 

Zapraszamy także do odwiedzin naszych pozostałych stron internetowych o patchworku i marce BERNINA

 

 

Klub Patchwork BERNINA

  Kursy szycia patchworku   Maszyny do szycia BERNINA   hafciarki bernina
             

http://szycie.info.pl/pic/www/Klub_Patchwork_www_365x275.jpg

  http://www.patchwork.bernina.pl/grafika/patchwork_wystawa.gif    
             
Odwiedź nasz
Klub Patchwork BERNINA
www.pachwork.bernina.pl
  Szukasz kursów szycia patchworku lub prowadzisz takie kursy i chcesz je zareklamować, odwiedź naszą stronę: Kursy szycia patchworku   Maszyny do szycia patchworku znajdziesz pod poniższym linkiem Maszyny do szycia BERNINA   Jeśli szukasz hafciarek do ozdabiania swojego patchworku koniecznie odwiedź naszą stronę www.HAFCIARKI.pl

 


 

Zapraszamy także do polubienia naszego fanpage na facebooku BERNINA POLSKA
Znajdą tam Państwo ciekawe informację, konkursy i mnóstwo inspiracji ze świata szycia i patchwoku.

 

 


 

 


Zapraszamy do zapoznania się z historią patchworku, quiltingu i udziału marki BERNINA w tworzeniu tej historii.

 

BERNINA maszyny do szycia patchworku BERNINA longarm Q24 i rama do pikowania


 

 

PATCHWORK i QUILTING

 
 

Słowo patchwork pochodzi od angielskich słów „patch” (oznaczającego łatę) oraz słowa „work” (znaczącego tyle co: pracować, wyrabiać. Patchwork to nic innego jak właśnie praca z łatkami :)
Jako patchwork można definiować samą metodę szycia polegającą na zszywaniu małych kawałków materiału, które mają określony kształt (najczęściej figury geometryczne takie jak trójkąty, romby, kwadraty...) w większą całość, która tworzy zamierzony wzór. Jako patchwork określa się także projekt wykonany tą techniką. Patchwork znany jest na świecie także pod nazwą "QUILT" - głównie w USA.

 

BERNINA Patchwork i Quilt


 
 

HISTORIA PATCHWORKU

 
 

Quilting BERNINA

 

Historia patchworku sięga czasów pojawienia się pierwszych tkanin.
W Egipcie, Chinach i Indiach patchwork znany był już 5 000 lat temu !
W okresie średniowiecza patchwork wykorzystywany był także jako element zbroi rycerskiej, a dokładniej techniką patchworkową wykonywane były elementy ubioru zakładane pod zbroje rycerza, służące ochronie przed zimnem i otarciami. Jako elementy wystroju domowego, patchworkowe narzuty były znane już w XI wieku.

 
 

Patchwork w dużej mierze wywiązał się z biedy i ubóstwa. W czasach gdy tkaniny i materiały były bardzo kosztowne, nie można było sobie pozwolić na zmarnowanie nawet najmniejszego kawałka tkaniny, dlatego też z tym drobnych skrawków zszywano większe całości, z których następnie powstawała odzież, narzuty, kołdry, itp. Także resztki zużytego ubioru służyły do powstawania patchworkowych projektów. Często wykorzystywano wycięte z zużytej odzieży fragmenty dobrego materiału i naszywano je na inny grubszy materiał tworząc odzież chroniącą przed zimnem. Na początku historii patchworku, te drobne fragmenty tkanin zszywano bez ładu i składu, dopiero później zaczęto zszywać je w przemyślany sposób, który nadawał im walory estetyczne. Patchworki były często miały podbicie z innej, jednolitej tkaniny i były ręcznie pikowane.

 

BERNINA patchwork i quilt

 
 
BERNINA patchwork i quilt  

Patchwork w formie ozdobnej, a nie tyko użytkowej rozkwitł w epoce wiktoriańskiej w Anglii gdzie pod koniec XIX wieku trafił do domów mieszczańskich. Wówczas kobiety ze starych niemodnych sukien i kreacji wycinały najszlachetniejsze kawałki materiału i tworzyły z nich ozdobne kapy, narzuty, bieżniki itp. Moda na patchwork rozkwitła w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Ameryce, Anglii i Australii gdzie królował bogato zdobiony patchwork. Zdobienia wykonywano za pomocą guzików, kokardek, aplikacji, piór, koralików, kwiatów z jedwabiu itp. W latach trzydziestych XX wieku patchwork stracił na swoim zdobnictwie ponieważ preferowano wówczas prostsze projekty o jednolitej i delikatnej fakturze oraz mniejszym „przepychu”. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX wieku to powrót do eksperymentowania z patchworkiem gdzie eksponowano szycie maszynowe i ściegi ozdobne lub imitujące ręczny haft. Kolejne lata to ogromny wzrost zainteresowania patchworkiem i ciągły jego rozwój. Zwłaszcza od strony technicznej wiele się zmieniło, a rozwój możliwości maszyn do szycia i hafciarek komputerowych pozwolił na nieograniczone wręcz formy zdobnictwa. W obecnych czasach patchwork stał się sztuką i jest popularnym hobby na całym świecie. Współczesny patchwork charakteryzuje się bogatą kolorystyką, innowacyjnym wzornictwem oraz nowoczesną formą zdobnictwa jaką jest aplikacja czy też haft komputerowy oraz piękne ozdobne pikowania i przeszycia.

 
 

W Ameryce patchwork znany jest pod określeniem „QUILT”, które pochodzi od angielskiego słowa Quilting – czyli pikowanie. W Ameryce patchwork/quilt zapoczątkowali osadnicy czy też pionierzy amerykańscy, którzy przybyli z Anglii w XVIIw. Ich kompozycje patchworku charakteryzowały się małymi elementami tworzącymi bloki, które tworzyły większą całość. W miarę możliwości quilty były harmonijne i spójne pod względem kolorystyki. Tak uszytą patchworkową wierzchnią warstwę podszywano jednokolorową tkaniną, a jeśli miała to być kołdra, pomiędzy te warstwy wkładano rodzaj ocieplenia. Taką „kanapkę” pikowano ręcznie. Zazwyczaj pikowanie to miało charakter towarzyski, ponieważ wykonywane było przez grupę kobiet w domu jednej z nich (najczęściej tej dla której była szyta kołdra) i odbywało się na specjalnych ramach do pikowania, które wówczas znajdowały się prawie każdym domu. Amerykańskie ppatchworkowe kołdry oraz inne użytkowe projekty powstawały (tak jak i w europie) z ubóstwa. W ten sposób wykorzystywano nawet najmniejszy kawałek tkaniny oraz często wykorzystywano ponownie odzież i zużyte kołdry czy narzuty, z których wycinano „zdrowe” fragmenty. Obecnie określenia patchwork i quilt wzajemnie się uzupełniają, często też są zamiennie wykorzystywane i dotyczą szeroko pojętego hobby jak i sztuki jaką jest współczesny patchwork / quilt.

 

BERNINA kursy szycia patchworku


 
 

JAK SKONSTRUOWANY JEST WSPÓŁCZESNY PATCHWORK

 
 

BERNINA - Szycie patchworku

 

Współczesny patchwork/quilt składa się najczęściej z trzech warstw:

1.TOP’u (wierzch) - uszyty z łatek wyciętych z kolorowych tkanin
2.Ociepliny (wypełnienie) - nadaje wypukłość i puszystość
3.Warstwy spodniej - jednolita tkanina nawiązująca kolorem do topu

 
 

Warstwa wierzchnia – tzw. TOP to najbardziej ozdobny element patchworku. Wykonywana jest z kawałków kolorowych i wzorzystych tkanin wyciętych w regularne kształty (romby, trójkąty, prostokąty itp.), są to tzw łatki patchworkowe. Tak wycięte łatki są ze sobą zszywane w bloki, które następnie łączone są w większą kompozycję tworzącą zamierzony wzór. Jako warstwę spodnią stosuje się najczęściej jednolitą tkaninę, która ma nadać sztywność i gładkość. Pomiędzy warstwę wierzchnią, a spodnią wkłada się specjalną ocieplinę lub filc mającą na celu zwiększenie objętości i puszystości patchworku podkreślając jego wygląd.

 

BERNINA - Patchwork

 
 

BERNINA patchwork i quilting

 

Połączenie ze sobą tych trzech warstw następuje poprzez pikowanie. Jest to nie tylko użytkowy, ale przede wszystkim ozdobny element wykonywania patchworku. Pikowanie nadaje ostateczny wygląd i eksponuje najpiękniejsze elementy topu. Quilting może być sam w sobie elementem sztuki niezależnej od samego zszywania patchworku

Na końcu taki patchworkowy projekt jest najczęściej obszywany za pomocą lamówki.

 
 

Patchwork jest także bardzo często zdobiony za pomocą haftu (wykonanego na hafciarce komputerowej), ozdobnych przeszyć, naszywania aplikacji, guzików, sznurków czy też kawałków papieru, zdjęć, metalu, szlachetnych tkanin itp. Bogato zdobiony różnymi technikami patchwork to prawdziwe dzieło sztuki !

 

BERNINA - Quilting i patchwork

 
 

BERNINA - Szycie patchworku

 

Patchworkowe łatki są wycinane najczęściej za pomocą krążkowego noża do cięcia i specjalnego szablonu. Całość cięta jest na specjalnej macie do cięcia. Kształt łatek powinien być przemyślany pod względem całej kompozycji jaka chcemy uzyskać. Najczęściej łatki wycinane są w kształt rombów, trójkątów, kwadratów itp. Tak wycięte łatki łączone są w bloki, a następnie te bloki łączą się w całą kompozycję. Istnieją różnego rodzaju szablony i wzorniki do wycinania łatek. Na rynku dostępne są także programy do projektowania patchworku, które umożliwiają zaprojektowanie pojedynczej łatki, calłego bloku lub też całego patchworku.

 
 

Na rynku dostępne są także programy do projektowania patchworku, które umożliwiają zaprojektowanie pojedynczej łatki, całego bloku lub też całego patchworku. Taki program to BERNINA Quilter, który znajduje się na wyposażeniu programów do projektowania haftów BERNINA-WICLOM Embroidery software.

 

BERNINA program do projektowania patchworku i quiltu

 
 

BERNINA - Szycie patchworku

 

Współcześnie zszywanie łatek patchworkowych odbywa się za pomocą maszyny do szycia i specjalnych stopek, które ułatwiają równe przeszycia oraz zapewniają idealny wygląd i precyzyjne, mocne zszycie poszczególnych bloków. Powstałe bloki łączone są razem tworząc top (warstwę wierzchnią) patchworku.

 
 

Zszywanie patchworku można wykonać praktycznie na każdej maszynie do szycia. Jednak maszyny dedykowane do szycia patchworku z linii BERNINA Professional posiadają dodatkowe wyposażenie i udogodnienia, które ułatwiają pracę z patchworkiem. Takim dodatkowym wyposażeniem jest stół powiększający pole pracy oraz stopka do szycia patchworku 1/4" czy też prowadniki krawędziowe. Przykładem takiej maszyny jest np. BERNINA B350 PE (patchwork edition) dedykowana do szycia patchworku.

 

BERNINA 350 PE - Maszyna do szycia patchworku

 
 

BERNINA Bernette - Stopka do Quiltingu/Patchowrku 1/4"

 

Do zszywania patchworku znajdą zastosowanie specjalistyczne stopki, których zadaniem jest uzyskanie idealnie równych przeszyć. Stopka do patchworku/quiltingu 1/4" zapewnia zachowanie równego odstępu od krawędzi zszywanej łatki lub bloku. Odległość ta wynosząca 1/4 cala (6,35mm) jest standardem w świecie patchworku i można ją znaleźć na każdym szablonie do wycinania patchworkowych łatek.

 
 

Tak powstały TOP łączony jest z wypełnieniem i warstwą spodnią poprzez pikowanie. Samo pikowanie (quilting) jest nie tylko elementem technicznym służącym do zszycia poszczególnych warstw, ale jest przede wszystkim elementem ozdobnym. Pięknie wykonane pikowanie podkreśla artystyczne walory patchworku.

 

BERNINA - Patchwork i quilt

 
 

BERNINA - Pikowanie

 

Pikowanie wykonywane jest także przy użyciu maszyny do szycia i może być wykonane na kilka sposobów.


Jeśli nasz projekt jest niewielkich wymiarów pikować możemy na zwykłej maszynie do szycia. Pikowanie może być „po liniach” prostych lub „z wolnej ręki”. Jeśli po liniach prostych, to przydatna będzie stopka z górnym transportem, która zapewni właściwe prowadzenie materiału pod stopką. Jeśli pikujemy „z wolnej ręki” potrzebna nam będzie stopka do cerowania/haftowania

 
 

 

Jeśli chcemy aby nasze pikowanie było profesjonalne i precyzyjne możemy wyposażyć naszą pracownię w profesjonalną maszynę dedykowana do szycia patchworku z BERNINA Professional Quilter Edition, które współpracują i mają na wyposażeniu laserową stopkę do pikowania BERNINA BSR

 

Laserowa stopka do Quiltingu - BERNINA BSR

 
 

BERNINA - Quilting laserową stopką BSR

 

Laserowa stopka do pikowania BERNINA BSR to chronione patentem rozwiązanie szwajcarskiej firmy. Umożliwia pikowanie "z wolnej ręki" przy użyciu ściegu prostego oraz ściegu ZygZak. Stopka BSR sprawdza prędkość z jaką przesuwamy materiał pod igłą i dostosowuje prędkość szycia maszyny, aby zachować identyczną długość ściegu przy nawet najbardziej skomplikowanych wzorach. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie idealnego quiltu o jednakowej długości ściegu, co przy pikowaniu z wolnej ręki na zwykłej stopce jest bardzo trudne (wręcz niemożliwe) do wykonania.

 
 

Warunkiem udanego pikowania za pomocą maszyny do szycia (czy to zwykłej domowej, czy też maszyny dedykowanej do szycia patchworku) jest to, aby rozmiary pikowanego projektu były dostosowane do wielkości ramienia maszyny, tzn. łatwo mieściły się w przestrzeni pomiędzy igłą, a obudową maszyny. W maszynach domowych ta odległość wynosi najczęściej 15-16cm, natomiast w maszynach BERNINA z edycji "Quilter edition" z linii 5 wynosi 19cm, a w linii 7 aż 25.4cm.

 

BERNINA - B720 pikowanie

 

BERNINA - Rama do pikowania

 

Pikując większe projekty, które nie mieszczą się pod wolnym ramieniem naszej domowej maszyny, pracę ułatwi nam specjalna rama do pikowania BERNINA. Taka rama pozwala na nawinięcie nawet największego patchworku i jego przepikowanie za pomocą maszyny do szycia z dużym wolnym ramieniem, która porusza się na specjalnym wózku. Taka rama zapewnia idealne naprężenie poszczególnych warstw patchworku oraz łatwą kontrolę samego pikowania.

 

 
 

Jeśli do pikowania chcemy podejść profesjonalnie i sam patchwork nie jest tylko naszym hobby, ale jest także sposobem na życie, możemy rozważyć zakup maszyny typu longarm umożliwiającej pikowanie nawet największych projektów w wygodny i szybki sposób. Maszyny tego typu współpracują z ramami do pikowania oraz stołami do quiltingu. Tego typu maszyna posiada przestrzeń roboczą o długości nawet 61cm (24 cale)!

Maszyny typu longarm BERNINA Q20 i Q24 posiadają wbudowany podwójny system laserowej kontroli pikowania BERNINA BSR oraz potrafią szyć z prędkością 2 200 ściegów/min.

 

BERNINA Q24 z rama do pikowania

 
 

BERNINA Q20 - Wersja ze stolikiem do pikowania

 

Na maszynie BERNINA Q20 o ramieniu 50.8cm możemy pikować na specjalnym stole do quiltingu lub na specjalnej ramie do pikowania BERNINA.

 
 

Model BERNINA Q240 może być zamontowany na jednej z trzech ram do pikowania BERNINA różniących się wielkością, Największa z nich ma aż 4m długości.

 

BERNINA Longarm Q - Uczwyty do pracy z ramą

 
 

Pikowanie na BERNINA Longarm Q24

 

Mając na wyposażeniu swojej pracowni maszynę longarm BERNINA Q20 lub Q24 możemy oferować usługę pikowania dowolnego projektu lub też "użyczać" na godziny maszynę dla osób chcących przepikować swój patchwork.